info@yenideneczacilik.com

SALGIN HASTALIK BİRLİKTEN KORKAR! ECZACILAR OLARAK HALKIMIZDAN DESTEK İSTİYORUZ; BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN…

Yeniden Eczacılık Platformu > Haberler > Uncategorized > SALGIN HASTALIK BİRLİKTEN KORKAR! ECZACILAR OLARAK HALKIMIZDAN DESTEK İSTİYORUZ; BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN…

Korona virüs salgını ülkemizde yayılmaya başladığı günden itibaren Türkiye’deki eczacılar ve eczane personeli, tüm dünyadaki meslektaşları gibi kıymetli halkımıza ilaçları, destek gıda takviyelerini ve standartlara uygun kısmi koruyucu ürünleri güvenilir, ekonomik, sağlıklı yollarla temin etmek için; bulaş sebebiyle enfekte olma riskini göze alarak en ön safta yer almıştır. Hem yurt içi hem yurt dışı pazarda oluşan aşırı taleple, bu süreçte ehemmiyet kazanan ekipmanlarda alış fiyatlarımız katlanarak artmıştır. Bu gelişmelere rağmen eczaneler olarak kar oranımızı asgari seviyede tutarak, halkımıza yansımasını minimuma indirip, standartlara uygun, doğru ve sağlıklı ürünleri sunmaya çabalıyoruz.
Zor şartlarda tüm bu özverili ve halk sağlığı odaklı hizmetimize rağmen, bazı odaklar tarafından fırsatçılıkla itham edilmemizi, gün geçtikçe üzerimizde daha çok baskı kurulmaya çalışılmasını, mesleki itibarımızın zedelenmesini yanlış buluyoruz. Eczaneler olarak daha fazla yıpratılmadan, halkımıza verdiğimiz hizmete; daha uygun fiyatlarla, kolay ulaşılabilir, sağlıklı ve standartları belirli ürünlerle devam etmek istiyoruz.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN VE ÇATI ÖRGÜTÜMÜZDEN geldiğimiz noktada gerekli desteğin ivedilikle sağlanmasını beklemekteyiz: Özellikle bu zorlu pandemi koşullarında eczanelere yönelik artan baskıların son bulması; hem eczacıların hem halkımızın sağlığını koruyacak eczane içi düzenlemelere ve eczanelerin düzenli dezenfekte edilmesine finans sağlanmasını beklemekteyiz. Ayrıca virüsün yayılmasını engelleyecek özellikte maske, dezenfektan, koruyucu ekipmanın makul fiyatlarla güvenli yoldan halkımıza ulaşabilmesi için standartları belirlenmiş ürünlerin eczanelere temini konusunda bir uygulama yapılmasını beklemekteyiz.
Salgının en başından beri halkımızın ilk başvurduğu birinci basamak sağlık kuruluşu olan biz eczacılar, siz kıymetli halkımıza yüksek bulaş risk altında, mevcut düzende bire bir hizmet vermeye devam etmekteyiz ve bununla gurur duyuyoruz. Olağan üstü şartlar altında her geçen gün daha çok yorulup yıpranmaktayız; SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN VE ÇATI ÖRGÜTÜMÜZDEN gerekli çalışma, düzenleme ve iyileştirmeye dair destekleri acilen bekliyoruz.
Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararlara uyarak, milli birlik ve dayanışma içerisinde bu olağan üstü durumu en az hasarla atlatacağımıza inanıyoruz. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.

Saygılarımızla.